Що таке сколіоз
Стадії сколіозу
- С-подібний, коли хребет викривляється в формі однієї дуги.
- S-подібний, коли викривлення розвивається в двох напрямках і хребет за формою нагадує букву S.
- Z-подібний, коли є три дуги викривлення.
Ступеня патології
За якими ознаками можна запідозрити розвиток сколіозу
Як вилікувати сколіоз у дорослому віці?
Вилікувати сколіоз у 30 років і повністю виправити без хірургічного втручання поставу неможливо. Так як всі процеси дорослішання і формування кістково-м'язової системи завершені. При наявності ускладнень, таких як больовий синдром, лікувальна гімнастика просто необхідна. Сформована сколиотическая деформація провокує нерівний розподіл навантаження між хребцями і міжхребцевими дисками, що в свою чергу може привести до прискореного старіння диска і розвитку дегенеративних змін, виникнення гриж і протрузій. Лікувальна фізкультура в разі зі сколіозом покращує трофічні процеси в елементах хребта, тим самим сповільнюючи процеси старіння дисків. Тому людині має сколіоз у дорослому віці показана лікувальна фізкультура в більшій мірі.
Чому розвивається сколіоз
- Спадкова схильність;
- ДЦП, дистрофія м'язів;
- Інфекційні захворювання і травми хребта;
- Вроджені патології розвитку кісткової тканини;
- Патології розвитку на генетичному рівні (синдроми Дауна або Марфана);
- Остеопороз;
- Різниця в довжині симетричних кісток;
- Надмірні фізичні навантаження – переміщення важких речей, носіння важкої сумки в одній руці, неправильне довготривале положення, наприклад, за письмовим столом;
- У дитячому віці основною причиною сколіозу є швидкий ріст і неправильний розподіл навантаження на хребетні відділи. Тому, що, хребет знаходиться в стадії росту і повністю не сформований, то дитячий сколіоз, на відміну від дорослого, виліковний.
Чому сколіоз небезпечний
- Порушення симетрії в розташуванні тазових кісток, що своєю чергою змінює просторове положення органів порожнини таза. Надалі це обов'язково призведе до проблем з нирками та органами репродукції, аж до безпліддя;
- При зсуві ребер відбувається стиснення міжреберних нервів, що є причиною міжреберної невралгії. Крім цього, деформується грудна клітка і змінюється простір, де розташовуються легені та серце, результатом чого може стати порушення дихання та роботи серця;
- Зміна структури хребта і сколіоз останньою мірою є причиною інвалідності та значно скорочує тривалість життя
Як виправити сколіоз у кожному конкретному випадку можна зрозуміти лише після детальної діагностики, яка включає наступні етапи:
Як лікувати сколіоз
- При сколіозі I стадії можливе повне видужання, але тільки за умови, що пацієнт вчасно звернувся за допомогою. На цій стадії лікування полягає в зміцненні спинних м'язів, для чого необхідно виконувати спеціальні фізичні вправи з використанням тренажерів, займатися лікувальною гімнастикою, відвідувати басейн, пройти курс спеціального масажу.
- При сколіозі II-III ступеня лікування подібно лікуванню при сколіозі I ступеня, до нього обов'язково додається носіння спеціальних ортопедичних коректори постави, вид і жорсткість яких визначає лікар.
- Сколіоз IV ступеня практично завжди вимагає хірургічного втручання та реабілітації після нього.
Центр лікування сколіозу "Актив Центр" проводить консервативне лікування
Якщо кут викривлення хребта не перевищує 40 градусів, в нашій клініці проводиться консервативне лікування сколіозу, спрямоване на запобігання подальшого прогресування хвороби. У дитячому віці головним завданням є своєчасна нормалізація форми хребта. Вилікувати сколіоз у підлітка можливо на ранніх стадіях. Важливим моментом є уважність батьків і своєчасне звернення за лікуванням. Для підбору терапії проводиться консультація ортопеда та лікаря-вертебролога.
Особливості лікування підліткового сколіозу
Методи терапії
- Правильне збалансоване харчування, приймання вітамінів, які обов'язково повинні відповідати віку пацієнта;
- Гімнастика, що включає спеціальні вправи, плавання. Ці заняття спрямовані на тренування мускулатури, що підтримує хребці в правильному анатомічному положенні. При правильному виконанні вправ зміцнюються м'язи черевного преса, глибоко розташовані спинні м'язи, тренується черевна стінка, зміцнюється хребет;
- Спати треба тільки на спеціальному ортопедичному матраці та подушці, які забезпечують правильно положення і підтримку хребта;
- Ортопедичний стілець, відповідний віку, через те, що стільці для дорослих і дітей можуть дещо відрізнятися (підніжка, нахил спинки та інші особливості);
- Треба виключити заняття тими видами спорту, які передбачають підвищені навантаження на хребет і пов'язані з несиметричним розвитком мускулатури – гімнастика спортивна і художня, футбол, важка атлетика, великий теніс.
Як сидіти при сколіозі?
Підсвідомо людина з проблемами викривлення хребта займає пози при сидінні, які продовжать тільки сприяти подальшій деформації. Тому в першу чергу слід намагатися викорінювати свої звички та сидіти правильніше. Отже, розташовуватися на стільці необхідно по всій глибині, корпус тіла, щоб уникнути тиску на хребет повинен спиратися на сідничні м'язи, тоді тиск буде мінімальним на хребет. Лопатки та таз повинні стосуватися впритул спинки стільця, ноги повинні стояти на підлозі спираючись на всю стопу по прямої поверхні підлоги, коліна знаходиться під прямим кутом. Не можна, закидати ногу на ногу, підкладати та підтискати ноги під себе, закидати ноги на інші предмети. Голову потрібно тримати прямо, намагатися контролювати шию і не тягнуться вперед. Положення ні в якому разі не повинно бути в напрузі, намагайтеся зайняти зручну позу і по закінченню 15-30 хвилин змінювати положення рук, ніг, голови або встати та не багато розім'ятися. Якщо вибираєте стілець для дому, для роботи, рекомендуємо звернути свою увагу на ергономічні моделі, з регулюванням висоти, ортопедичними формами та з матеріалів певної жорсткості.
Як сколіоз прогресує?
У дорослому віці сколіоз стає наслідком вже раніше не поміченого в дитинстві викривлення або внаслідок цілого набору інших впливів, таких як остеохондроз, міжхребцеві грижі, травми, туберкульозу, остеопорозу, онкології. Але прогресувати захворювання, як правило, може тільки в процесі росту до 18 і рідше до 25 років. Особливо небезпечний період знаходиться в дитячому віці, коли йде активний ріст дитини від 5 до 15 років. Такий період характеризується стрибками інтенсивного росту скелета, а м'язові структури просто не встигаючи розвиватися, тягнуть і деформують хребет. Як тільки хребет сформований, відхилення від норми починають проявлятися у вигляді болю, оніміння або поколювання в спині, руках, ногах. Потім виникають розлади та в інших системах організму: кровоносної, дихальної, травної. Сколіоз може прогресувати все життя, але варто розуміти, що до цього часто підштовхує тільки зовнішній вплив, наприклад, роботи, навчання, побуту. З роками больовий синдром тільки наростає, тому сколіоз вимагає лікування в будь-якому віці.
Де лікувати сколіоз в Києві, Львові
Лікування сколіозу у Львові і Києві складається з декількох етапів
- Консультація вертебролога і реабілітолога;
- Зовнішній огляд і опитування для постановки попереднього діагнозу;
- Підтвердження первинного діагнозу;
- Розробка програми реабілітації, в яку можуть входити заняття на профілакторі Євмінова, TRX-тренування, лікувальна фізкультура, фізіотерапевтичні процедури, масаж, кінезотерапія, юмейхо - терапія, індивідуальні ортопедичні устілки. Методи лікування сколіозу у дітей і дорослих, які використовуються в Актив Центрі, подібні по своїй спрямованості та виконання, але відрізняються по інтенсивності, сили навантаження, яка безпосередньо залежить від вікових особливостей і сили викривлення. Завдяки використанню прогресивних методик діагностики, лікування і реабілітації перші результати з'являються через 10 днів активних занять.
Цей блог не призначений для надання діагнозу, лікування або медичних рад. Вміст блога на ресурсі active-center.com.ua призначене тільки для інформаційних цілей. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем або іншим медичним працівником щодо будь-якого медичного або пов'язаного зі здоров'ям діагнозу або варіантів лікування. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров'я.